top of page

Boş Zaman Deyip Geçmeyin


Boş zaman aktiviteleri tarihin her döneminde insanların ve araştırmaların gündeminde olmuştur. Bu zaman dilimi Antik Çağ'da çalışma döneminden çok da farklı görülmüyordu. Fakat zamanla boş zaman kavramı daha değersiz bir dönem olarak yorumlanmaya başlanmıştır (Bahadır, 2016).

Antik Yunan’da boş zaman aktivitesi yerine kullanılan “otium” kelimesi, çalışmaya geri dönmek için toparlanma, anlamını taşıyordu. Diğer taraftan Aristoteles ise boş zamana, insanların kendilerini keşfedebilecekleri değerli bir zaman, gözüyle bakmaktaydı (Bahadır, 2016).

Boş zaman her dönemde üzerinde durulmaya değer bir kavram olarak görülmüştür. Değerli olarak yorumlanmasındaki en önemli neden, hayati sorumlulukların dışında ve tamamen kişinin kendisine ait bir zaman dilimi olmasıdır. Aslında iyi değerlendirildiğinde insanların hayatında oldukça fark yaratacak dönemlerden biridir. Boş zaman aktivitelerinin üç önemli işlevi olduğu söylenmektedir: Dinlenme, Eğlence ve Kişisel gelişim (Anderson, 1974). Bunları göz önüne aldığımızda boş zamanların hem keyifli vakit geçirilmesinde hem de kişisel gelişim üzerinde etkisi olduğu görülebilmektedir.Değerlendirmelere baktığımızda boş zaman deyip geçmemek gerektiğini görebiliyoruz. İnsanların bağımsız olarak seçimler yapabilecekleri ve tamamen kendi zevkleri için eğlenceli bir zaman geçirebilecekleri belki de tek günlük dilimdir. Önemi ve etkisi psikolojik ve sosyolojik bağlamda da oldukça önemlidir. Hobiler yukarıda bahsedilen özelliklerin hemen hepsini taşıdığı için boş zaman dilimleri açısından idealetkinliklerdir.

Özellikle mezun olmuş kişilerin iş arayarak geçirdikleri dönemi hobileri ile desteklemeleri oldukça önemlidir. Pek çok kişi için belirsiz geçen bu dönemde hobiler gibi somut aktivitelerin katkısı oldukça fazla olacaktır.

Hobiler ve boş zaman aktivitelerinin psikolojik etkilerine bir sonraki yazıda değinilecektir.

Kendinize zaman ayırmak için mezun olmayı beklediniz, emekli olmayı beklemeyin.


Kaynakça

Anderson, N. (1974). Man's Work and Leisure. Canada: Netherlands.

Bahadır, M. (2016). Antikçağ’dan Günümüze Boş Zaman Üzerine Bir Değerlendirme. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 103-116.6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page